mvb
15 بهمن 1401 - 11:32

تحولات اوکراین| آمریکا همچنان بر آتش جنگ می‌دمد؛ واکنش مسکو به ارسال موشک‌های دوربرد به کی‌یف

کمک ۲.۲ میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین، چراغ سبز پنتاگون برای حمله کی‌یف به کریمه، تهدید ترکیه به تحریم به دلیل تجارت با مسکو، اجرای سقف قیمت نفت روسیه از روز یکشنبه و آمادگی بروکسل برای مذاکره درباره اوکراین، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، در حالی که به سالگرد آغاز حمله نظامی به اوکراین نزدیک می شویم، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که بسته کمک نظامی جدید دیگری به ارزش به ارزش 2.2 میلیارد دلار به کی‌یف ارسال خواهد کرد.

فهرست تسلیحاتی که در اختیار  خبرنگاران قرار داده شده، شامل مهمات مضاعف برای سیستم های موشک انداز چندگانه HIMARS است. همچنین، ایالات متحده، از جمله، گلوله‌های توپ با برد 155 میلی متری، مهمات خمپاره، 181 نفربر زرهی محافظت شده از مین و 2 هزار موشک ضد تانک را به کی‌یف منتقل خواهد کرد. صحبت بر سر تجهیزاتی است که در انبارها ذخیره هستند و آنها می توانند نسبتاً سریع به کی‌یف منتقل شوند. این بسته همچنین شامل موشک‌های موسوم به جی ال اس دی بی‌(GLSDB) می‌شود که برد پرواز آن‌ها بیش از 150 کیلومتر است و می‌تواند تمام خطوط تدارکاتی روسیه در شرق اوکراین و همچنین بخشی از شبه جزیره کریمه را هدف قرار دهد.

وزارت دفاع ایالات متحده همچنین اعلام کرد که ایالات متحده استفاده از موشک‌های دوربرد برای حمله به کریمه را به تصمیم مقامات کی‌یف واگذار کرده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، شب گذشته، جمعه، به تفسیر اظهارات پنتاگون در مورد عرضه و امکان استفاده از گلوله‌های دوربرد در اوکراین پرداخته  و گفت: «این مهم است که سخنان روز گذشته رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در ولگاگراد درباره جنگ با روسیه را فراموش نکنیم.» 

پسکوف اطمینان داد که امنیت کریمه به طور قابل اعتماد تضمین شده است. وی در عین حال تاکید کرد: «دونباس هنوز به طور کامل محافظت نشده، بنابراین عملیات ویژه نظامی ادامه خواهد داشت.»

پوتین روز پنجشنبه در مراسمی به مناسبت هشتادمین سالگرد پیروزی در نبرد استالین‌گراد، اوضاع کنونی را با دوران جنگ بزرگ میهنی (جنگ جهانی دوم) مقایسه کرد و تهدید دوباره روسیه توسط تانک‌های آلمانی را باورنکردنی خواند.  وی تاکید کرد: کسانی که کشورهای اروپایی را وارد جنگ جدیدی می‌کنند و انتظار دارند در میدان نبرد پیروز شوند، نمی‌دانند که جنگ مدرن با فدراسیون روسیه متفاوت خواهد بود. روسیه به این اقدامات غیردوستانه پاسخ قاطع خواهد داد.

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن نیز صبح امروز، شنبه هشدار داد که ایالات متحده با تحویل سلاح های قوی تر به اوکراین، تنها به تشدید درگیری در اوکراین کمک خواهد کرد. وی گفت: واشنگتن در تلاش برای تحمیل شکست استراتژیک به روسیه هیچ حد و مرزی نمی شناسد. انتقال سلاح‌های قوی‌تر به کی‌یف، تشدید عمدی درگیری توسط ایالات متحده است. دولت آمریکا تقریباً همه سرمایه خود: مقامات بین المللی خود، پول مالیات دهندگان آمریکایی و البته جان سربازان اوکراینی  را روی "کارت اوکراین" گذاشته است.

از آغاز جنگ اوکراین در تاریخ 24 فوریه سال 2022 (5 اسفند ماه سال گذشته)، واشنگتن حدود 53 میلیارد دلار به کی‌یف کمک کرده که از این میزان، 8.3 میلیارد دلار مربوط به کمک‌های نظامی واشنگتن به اوکراین بوده است.

این در حالی است که ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در دیدار روز جمعه خود با «اورسولا فون درلاین» رئیس کمیسیون اروپا و «شارل میشل» رئیس شورای اروپا در کی‌یف، بر دریافت تسلیحات دوربرد از سوی غرب تاکید کرد. وی گفت: اگر ارائه تجهیزات بویژه تسلیحات دوربرد تسریع شود، نه تنها باخموت را  از دست نخواهیم داد، بلکه اشغالگران را از کل منطقه دونباس خارج خواهیم کرد.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز سی صد و چهل و ششم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

تصمیم پنتاگون برای انتقال موشک‌های با برد 150 کیلومتری به اوکراین

پنتاگون روز جمعه اختصاص یک بسته کمک نظامی جدید به ارزش 2.175 میلیارد دلار برای اوکراین را اعلام کرد. همانطور که در وزارت دفاع آمریکا گفته شده، این بسته شامل سیستم‌های موشکی پرتاب چندگانه  (HIMARS) و مهمات مورد نیاز سیستم‌های موشکی ضد تانک قابل حمل انسانی جاولین Javelin است. علاوه بر این، ایالات متحده موشک‌های موسوم به جی ال اس دی بی‌(GLSDB) را نیز در بسته گنجانده که می تواند بیش از 150 کیلومتر پرواز کنند.

پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون در یک نشست مطبوعاتی، با اعلام این مطلب، توضیح داد که بسته کمکی جدید شامل دو بخش است: 425 میلیون دلار از ذخایر تسلیحاتی وزارت نظامی ایالات متحده و 1.75 میلیارد دلار دیگر برای خرید تسلیحات برای اوکراین از سوی تامین کنندگان هزینه خواهد شد.

در میان سایر تجهیزات نظامی، سامانه های پدافند هوایی و خودروهای جنگی پیاده نظام نیز در بسته دید کمکی آمریکا گنجانده شده است. به گزارش رویترز، این سامانه همچنین شامل سامانه های موشکی ضد هوایی هاوک Hawk و موشک های هدایت شونده دقیق می شود.

رایدر در خصوص موشکهای GLSDB افزود که واشنگتن امکان استفاده از این سامانه دوربرد برای حمله به شبه جزیره کریمه را به صلاحدید خود مقامات کی‌یف واگذار کرده است.

سخنگوی پنتاگون در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا واشنگتن تصمیم دارد این سیستم را دقیقاً برای اینکه کی‌یف بتواند با آنها به کریمه حمله کند، ارسال خواهد کرد، گفت: «وقتی نوبت به طرح‌ها و عملیات نظامی اوکراین می‌رسد، البته این تصمیم آنهاست. این تحویل‌ها سلاح‌هایی با برد بلندتر در اختیار آنها قرار می‌دهد که به آنها اجازه می‌دهد تا عملیات‌هایی را برای محافظت از کشورشان و بازپس‌گیری سرزمین‌های خود انجام دهند. اما در مورد برنامه اوکراین برای اجرای این عملیات، تصمیمی است که مقامات کی‌یف خود باید اتخاذ کنند.» 

آنتونوف: انتقال تسلیحات دوربرد به اوکراین  تشدید عمدی درگیری‌هاست 

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن صبح امروز، شنبه، اعلام کرد که ایالات متحده در حال تشدید درگیری نظامی در اوکراین با تحویل سلاح های قوی تر به آن است.

این دیپلمات گفت: واشنگتن در تلاش برای تحمیل شکست استراتژیک به روسیه هیچ حد و مرزی ندارد. انتقال سلاح‌های قوی‌تر به کی‌یف، تشدید عمدی درگیری توسط ایالات متحده است. دولت بایدن تقریباً همه چیز: مقامات بین المللی خود، پول مالیات دهندگان آمریکایی و البته جان سربازان اوکراینی  را روی "کارت اوکراین" قرار داده است.

وی تاکید کرد که با چنین سرعتی، ایالات متحده می تواند به  نوعی"جنون مطلق" برسد، به عنوان مثال، حتی ممکن است شروع به تحویل جت های جنگنده به اوکراین کند.

علاوه بر این، به گفته آنتونوف، واشنگتن بدون توجه به عواقب آن، عملاً با حمایت های خود، مقامات کی‌یف را برای حمله به مناطق روسیه تحریک کرده است. سفیر افزود:  "هر گونه تلاش برای آسیب رساندن به فدراسیون روسیه محکوم به شکست است." به گفته وی، هر چه آمریکا زودتر متوجه این موضوع شود، درگیری اوکراین زودتر پایان خواهد یافت.

وزارت خزانه داری آمریکا ترکیه را به دلیل تجارت با روسیه به تحریم تهدید کرد

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور ​​اطلاعات مالی بامداد امروز، شنبه اعلام کرد که ترکیه به توجه به ادامه همکاریهای تجاری با روسیه با تحریم های ایالات متحده آمریکا مواجه است. به گفته نلسون، رشد صادرات ثانویه و صادرات مجدد کالا بین روسیه و ترکیه، بخش خصوصی اقتصاد ترکیه را به ویژه آسیب پذیر کرده است.

این مقام وزارت خزانه داری آمریکا در سخنرانی خود در استانبول هشدار داد: «با تعامل با نهادهای روسی تحت تحریم، بانک ها و شرکت های ترکیه ممکن است در معرض خطر قرار گیرند و به طور بالقوه دسترسی به بازارهای کشورهای G7 و ارتباطات خبرنگاران را از دست بدهند».

علاوه بر این، نلسون از آنکارا خواست تا مراقب باشد و از معاملاتی که به طور بالقوه ممکن است فناوری را برای مجتمع صنایع نظامی روسیه انتقال دهد، اجتناب کند. وی افزود: «به منظور کاهش خطرات تحریم‌ها، من از شما به عنوان مؤسسات مالی می‌خواهم در معاملات با اشخاص حقوقی و اشخاص روسی - به‌ویژه در بخش‌های آسیب‌پذیر، بررسی دقیق‌تری انجام دهید».

پیش از این، بلومبرگ گزارش داد که برایان نلسون، مقام وزارت خزانه داری ایالات متحده در دیدار با مقامات ترکیه از آنکارا خواسته تا ورود انواع کالاها به روسیه را محدود کند. در جریان این مذاکرات،وی از طرف ترکی خواست تا از تحریم های آمریکا علیه روسیه تبعیت کند.

همچنین انتظار می‌رود در هفته‌های آینده مقامات بلندپایه ایالات متحده و اتحادیه اروپا با موضوعات مشابه به ترکیه سفر کنند.

موافقت وزارت خزانه داری آمریکا با اعمال سقف قیمت نفت روسیه از روز یکشنبه

جانت یلن، رئیس وزارت خزانه داری آمریکا، بامداد امروز، شنبه، فرمانی را در مورد تعیین سقف قیمت برای فرآورده های نفتی از فدراسیون روسیه امضا کرد. این سند در وب سایت رسمی این آژانس منتشر شده است.

این مقررات از بامداد روز یکشنبه 5 فوریه (16 بهمن ماه) لازم الاجرا می شود. پیش از این، روز جمعه شرکت کنندگان در گروه "هفت بزرگ" (G7) دو محدودیت جداگانه برای دسته های مختلف فرآورده های نفتی روسیه را تصویب کردند.

یلن گفت: توافق طرفین بر اساس سقف قیمتی صادرات نفت خام روسیه است که در ماه دسامبر تعیین کردیم. این تصمیم به پیشبرد اهداف ما در محدود کردن منبع اصلی درآمد برای دولت روسیه کمک می کند.

پیش از این مشخص شد که سقف قیمت فرآورده های نفتی روسیه برای کالاهایی که با قیمت ممتاز معامله می شوند، 100 دلار در هر بشکه و برای کالاهایی که با تخفیف معامله می شوند، 45 دلار در هر بشکه تعیین شده است.

در عین حال، روز جمعه، شبکه تلویزیونی آمریکایی CNBC با استناد به دیدگاه تحلیلگران نفتی گزارش داد که تحریم های اعمال شده علیه نفت خام روسیه «اقدامی کاملاً شکست خورده است».

همچنین شخص شده است که اتحادیه اروپا در نظر دارد از تاریخ 5 فوریه واردات فرآورده های نفتی از روسیه از جمله سوخت دیزل و سوخت جت را ممنوع کند، اما به گفته کارشناسان، تعیین سقف قیمت های جدید ممکن است مانند اقدامات قبلی تاثیر نداشته باشد. 

تحریم صادرات نفتی که از طریق دریا از روسیه به اتحادیه اروپا عرضه می شود، از تاریخ پنجم دسامبر، اجرایی خواهد شد. واردکنندگان اروپایی سقف قابل تنظیم برای قیمت سوخت را حدود 60 دلار در هر بشکه تعیین کردند.

به نوبه خود، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور ی روسیه، در اواخر دسامبر فرمانی مبنی بر اقدامات تلافی جویانه امضا کرد که بر اساس آن، عرضه نفت و فرآورده های نفتی به اشخاص حقوقی و حقیقی خارجی ممنوع است، مشروط بر اینکه قراردادهای این محصولات به طور مستقیم یا غیرمستقیم استفاده از مکانیزم سقف قیمت را پیش بینی کرده باشد. 

علاوه بر این از اول ماه فوریه، ممنوعیت عرضه نفت به کشورهای غیردوست در روسیه اجرایی شد که سقف قیمتی را تعیین کرد. این قانون تا اول ماه جولای 2023 معتبر خواهد بود، اما ممکن است بر اساس تصمیم خاص رئیس جمهور شامل استثناء نیز شود.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز جمعه در مورد نگرش مسکو نسبت به اعمال اجرای تحریم علیه واردات فرآورده های نفتی از روسیه اظهار نظر کرد. به گفته وی، این اقدام منجر به عدم تعادل بیشتر در بازارهای انرژی جهانی خواهد شد.

اتحادیه اروپا 2400  ژنراتور و 120 میلیون یورو برای خرید تجهیزات انرژی در اختیار اوکراین قرار خواهد داد

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز جمعه اعلام کرد که اتحادیه اروپا قصد دارد 2 گیگاوات برق به اوکراین منتقل کند. 

رئیس کمیسیون اروپا تاکید کرد: زمانی این اوکراین بود که برق را به اتحادیه اروپا صادر کرد. اکنون وضعیت متفاوت است و اوکراین به برق نیاز دارد.  بنابراین 2 گیگاوات مورد نیاز آنها را تامین خواهیم کرد.

وی همچنین به طرف اوکراینی قول داده شد که 2.4 هزار ژنراتور و 120 میلیون یورو برای خرید تجهیزات انرژی حیاتی واگذار کند.

علاوه بر این، فون در لاین اطمینان داد که کی‌یف در آینده نزدیک یک میلیارد یورو برای بازسازی کشور دریافت خواهد کرد.

مرگ یک مزدور دیگر آمریکایی در اوکراین تایید شد

روزنامه ایندیپندنت روز جمعه گزارش داد که "پیت رید" کهنه سرباز نیروهای مسلح ایالات متحده در تاریخ 2 فوریه در منطقه آرتموفسک (نام اوکراینی - باخموت)  خود و در عین کمک به نیروهای مسلح اوکراینی و "اجرای ماموریت امداد" کشته شد.

به نوشته این روزنامه رید در تاسیس تشکیلات Global Outreach Doctors مشارکت داشت تا "به آسیب پذیرترین افراد جهان در بحبوحه درگیری، جنگ یا فاجعه خدمت کند."

به گفته برخی تحلیلگران نظامی،  مزدوران حداقل 50 کشور جهان در کنار نیروهای مسلح اوکراین در حال جنگ با روسیه هستند. بیشتر از همه در گروه مزدوران خارجی اتباع لهستانی و در رتبه دوم رومانیایی ها هستند.

نگرانی مقامات لندن از عدم آمادگی ارتش انگلیس برای درگیری مستقیم با روسیه 

 ریچارد بارونز، ژنرال نیروهای مسلح انگلیس  در مقاله ای برای روزنامه سان- The Sun نوشته است که ارتش بریتانیا چندین دهه است که به دلیل کاهش بودجه بسیار ضعیف  شده و این کشور اکنون کمتر از هر زمان دیگری در تاریخ برای یک جنگ آماده است. به گفته وی، کاهش هزینه‌های نظامی زمانی معنا پیدا کرد که جنگ سرد پایان یافت و دولت شروع به هزینه کردن این بودجه در بخشهای دیگری مانند مراقبت‌های بهداشتی، آموزشی و رفاهی کرد.

بارونز گفت: «ولی اکنون ما یک درگیری مسلحانه در خاک اروپا داریم و نیروهای مسلح ما کمتر از هر زمان دیگری آماده نبرد هستند. تانک‌ها، خودروهای زرهی و توپ‌خانه‌ای که در اختیار انگلیس است، بیشتر از 30 سال قدمت دارند و آن‌هایی که هنوز کار می‌کنند به اوکراین ارسال می‌شوند.

بارونز در پایان یادآور شد کرد که سال‌ها کاهش تولید مهمات به این معنی است که در صورت درگیری مسلحانه مستقیم با روسیه، ارتش بریتانیا قبل از پایان یک روز، ذخایر برخی از انواع سلاح‌های اصلی خود را تمام خواهد کرد.

کانادا تحریم ها علیه روسیه را گسترش داده است

مقامات کانادایی روز جمعه از اعمال تحریم‌هایی علیه برخی اشخاص حقیقی و حقوقی در روسیه به عنوان بخشی از اقدامات محدود کننده علیه این کشور خبر دادند.

وزارت امور خارجه کانادا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «کانادا 38 نفر و 16 شرکت روسی دیگر را تحریم کرده که مسئول انتشار اطلاعات نادرست و تبلیغاتی می‌داند. محدودیت‌های جدید علیه برخی منابع رسانه‌ای روسیه و نمایندگان آن‌ها در ارتباط با «گسترش اطلاعات نادرست و تبلیغات» اعمال شده است.» 

پیش از این، در اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی، کانادا تحریم هایی را علیه وزارت امور داخلی، سرویس مجازات فدرال، کمیسیون مرکزی انتخابات، وزارت دادگستری و کمیته تحقیقات روسیه اعمال کرد.

به نوبه خود، مسکو نیز 200 کانادایی که اکنون از ورود به خاک روسیه منع شده اند، را در فهرست سیاه خود قرار داد. در میان آنها مقامات عالی رتبه، نمایندگان پارلمان، افسران مجری قانون و فعالانی هستند که از "خط مشی روس هراسی دولت جاستین ترودو" حمایت می کنند.

رم و پاریس سیستم دفاع هوایی Samp/T را در بهار به کی‌یف تحویل خواهند داد

رسانه‌های گروهی روز جمعه  با استناد به بیانیه وزارت دفاع فرانسه گزارش دادند که رم و پاریس قصد دارند به طور مشترک در فصل بهار یک سیستم دفاع هوایی از نوع Samp/T به کی‌یف ارسال کنند. پیش از این، در این رابطه سباستین لکورنو و گیدو کروستو، وزرای دفاع فرانسه و ایتالیا تلفنی گفتگو کرده و به توافق رسیدند.

این نخستین سیستم ضد موشکی دوربرد اروپایی است که توسط یک شرکت فرانسوی-ایتالیایی ساخته شده است. وزارت دفاع فرانسه یادآور شده که این سامانه «اوکراین را قادر می‌سازد تا در برابر حملات پهپادها، موشک‌ها و هواپیماهای روسی از خود دفاع کند».

یک روز پیش از آن، وزیر امور خارجه ایتالیا از امتناع رم از ارسال تانک به اوکراین خبر داده بود. آنتونیو تایانی توضیح داد که "ما همیشه تسلیحات دفاعی به اوکراین ارسال کرده‌ایم، نه تهاجمی" و افزود که ایتالیا قصد دارد به ارسال تجهیزات الکتریکی برای بازسازی سیستم انرژی اوکراین ادامه دهد.

زاخارووا ادعای عدم اراده روسیه برای آغاز مذاکرات با کی‌یف را رد کرد

ماریا زاخارووا، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه تاکید کرد که اظهارات جوزپ بورل، مسئول عالی رتبه سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر عدم وجود اراده سیاسی لازم از سوی مسکو برای آغاز مذاکرات درباره اوکراین صحت ندارد. 

از او خواسته شد تا در مورد اظهارات بورل در مصاحبه با روزنامه اتریشی Der Standart توضیح دهد که اتحادیه اروپا "همیشه" برای مذاکرات صلح در مورد اوکراین آماده است، اما اراده سیاسی روسیه برای شروع آنها را نمی بیند. به عقیده بورل، تنها راه برای پایان دادن به درگیری، کمک همه جانبه به اوکراین است."

زاخارووا گفت: بورل به شیوه معمول خود دروغ می گوید. روسیه بارها در سطوح مختلف آمادگی خود برای انجام مذاکرات جدی در خصوص حل و فصل مناقشه اوکراین را اعلام کرده است، اما این اوکراین بود که به دستور رسیده از آن سوی اقیانوس، مذاکرات را نادیده گرفت.

وی همچنین یادآور شد که فرمان رئیس جمهوری اوکراین ولادیمیر زلنسکی به طور قانونی هرگونه مذاکره با رهبری روسیه را ممنوع کرده است، "که ظاهرا بورل عمدا در روز نشست اتحادیه اروپا و اوکراین آن را فراموش کرده است."

بورل از آمادگی اتحادیه اروپا برای مذاکره درباره اوکراین خبر داد

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه در مقاله ای برای روزنامه اتریشی Der Standard  نوشت که اتحادیه اروپا همیشه برای گفتگوهای صلح درباره اوکراین آمادگی داشته است.

وی نوشت: «برخی استدلال می‌کنند که سلاح‌های بیشتر <...> منجر به تشدید بیشتر تنش خواهد شد <...> در حالی که اروپایی‌ها همیشه به روی هر کسی که صادقانه می‌خواهد [درگیری] را از طریق مذاکره خاتمه دهد، باز هستند ولی روسیه تاکنون به صراحت اعلام کرده که قصد دارد همچنان به درگیری ادامه دهد.»

وی یادآور شد که همه کسانی که تلاش کردند با روسیه مذاکره کنند "دست خالی بازگشتند." بنابراین، به نظر او، تا زمانی که این رویکرد تغییر نکند، تنها راه برای پایان دادن به درگیری، تامین کمکهای لازم برای اوکراین است.

نخست وزیر ایتالیا: زلنسکی در حال کار روی طرحی برای آغاز گفتگو با روسیه است

جورجیو ملونی، نخست وزیر ایتالیا روز جمعه اعلام کرد که ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در حال کار بر روی طرحی برای آغاز گفت وگو با مسکو است.

وی پس از گفتگو با اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در برلین گفت: او (زلنسکی) در حال کار بر روی طرحی برای باز کردن راه برای گفتگو است و برای دستیابی به یک صلح عادلانه، ما باید تلاش های خود را افزایش دهیم. و تنها فرصتی که ما داریم کمک به اوکراین است."

 ملونی گفت که حمایت از اوکراین "تنها راه برای آوردن بازیکنان فعلی به میز [مذاکره] است." همچنین نخست وزیر ایتالیا افزود که موفق شد با زلنسکی درباره سفرش به کی‌یف تا قبل از تاریخ 24 فوریه 2023، سالگرد آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین، به توافق برسد.

علاوه بر این، ملونی گفت که ایتالیا و آلمان "تا زمانی که لازم باشد" به حمایت کامل سیاسی، مالی و نظامی خود از اوکراین ادامه خواهند داد.

اعتراف زلنسکی به سقوط روحیه مردم اوکراین در نتیجه ادامه جنگ

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز جمعه، در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست اتحادیه اروپا و اوکراین به این واقعیت اشاره کرد که روحیه جنگندگی در میان مردم اوکراینی اخیرا ضعیف شده است.

به گفته وی، در ابتدا روحیه شهروندان اوکراینی قوی تر بود. علاوه بر این، وی یادآور شد که ساکنان برخی شهرها اکنون فکر می کنند "همه آنها در تعطیلات هستند." زلنسکی تاکید کرد: "من فکر می کنم این یک نقطه ضعف است."

لازم به یادآوری است، «اورسولا فون درلاین» رئیس کمیسیون اروپا و «شارل میشل» رئیس شورای اروپا روز پنج شنبه تحت شدیدترین تدابیر امنیتی به اوکراین سفر کردند تا در نشست سران اتحادیه اروپا- اوکراین شرکت کنند.

اذعان زلنسکی به وضعیت دشوار نظامیان اوکراینی در منطقه باخموت 

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین اعلام کرد که نیروهای مسلح اوکراین قصد ندارند شهر آرتیموفسک (نام اوکراینی - باخموت) را ترک کنند و «تا جایی که بتوانند» به جنگ و مقاومت ادامه خواهند داد.

زلنسکی در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست سران اتحادیه اروپا و اوکراین گفت: «هیچ کس باخموت را دو دستی تحویل روسها نخواهد داد. تا زمانی که بتوانیم به مقاومت ادامه خواهیم داد.»

یک روز قبل، یان گاگین، کارشناس نظامی-سیاسی و مشاور  رئیس جمهوری دونتسک گفت که تلفات در میان پرسنل واحدهای نیروهای مسلح اوکراین، که اکنون در آرتیموفسک باقی مانده اند، به دلیل مشکلات ارتباطات ماهواره ای و رادیویی در حال افزایش است.

رئیس کمیسیون اروپا جزئیات دهمین بسته تحریمی روسیه را فاش کرد

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز جمعه  اعلام کرد که دهمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا علیه روسیه شامل یک محدودیت 10 میلیارد یورویی است. 

او در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست اتحادیه اروپا و اوکراین در کی‌یف وعده داد: "بسته دهم تحریم ها در راه است، مبلغ آن 10 میلیارد یورو خواهد بود. این بسته دوباره یک بسته بزرگ خواهد بود." 

به گفته وی، تحریم های جدید باید شکاف هایی را که در بسته های تحریمی قبلی وجود داشت، را بپوشاند.

اورسولا فون در لاین یک روز قبل اعلام کرد که اتحادیه اروپا قصد دارد دهمین بسته تحریمی علیه روسیه را در سالگرد آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین تصویب کند.

توافق نمایندگان دائم کشورهای اتحادیه اروپا بر سر سقف قیمتی 100 دلار برای هر بشکه نفت روسیه 

بر اساس پیامی که در صفحه ریاست دوره ای سوئد در شورای اتحادیه اروپا در تاریخ 3 فوریه در توییتر منتشر شد، نمایندگان دائم کشورهای اتحادیه اروپا بر سر تعیین سقف قیمت محصولات نفتی روسیه به توافق رسیدند.

طبق گزارش بلومبرگ، سقف 100 دلار در هر بشکه برای فرآورده های نفتی که با قیمت متعارف معامله می شوند، و 45 دلار در هر بشکه برای آنهایی که با تخفیف معامله می شوند، تعیین شده است. پیش از این، شبکه تلویزیونی آمریکایی CNBC به نقل از تحلیلگران نفتی گزارش داد که تحریم های اعمال شده علیه نفت خام روسیه «اقدامی کاملاً شکست خورده است».

اتحادیه اروپا در سال 2022 45 میلیون تن غلات از اوکراین صادر کرد

اتحادیه اروپا در سال 2022 حدود 45 میلیون تن غلات از اوکراین از طریق زمین و از مسیر رودخانه صادر کرده است و در نظر دارد این رویه را در سال جاری نیز ادامه دهد. این موضوع در بیانیه مشترک شرکت کنندگان در اجلاس سران اتحادیه اروپا و اوکراین که روز جمعه در کی‌یف برگزار شد، مشخص شده است.

همچنین گزارش شده است که 23 میلیون تن کالاهای اساسی به اوکراین وارد شده است. در این بیانیه آمده است: «از ماه مه تا دسامبر 2022، تلاش‌های مشترک امکان صادرات حدود 45 میلیون تن کالای اوکراینی و از آن مهم‌تر، واردات حدود 23 میلیون تن کالاهای ضروری به اوکراین را فراهم کرد.»

یادآوری شده که این اقدامات حدود 20 میلیارد یورو برای کشاورزان و مشاغل اوکراینی درآمد داشته است.

اتحادیه اروپا میزان آمادگی برای ورود اوکراین به اتحادیه را پایین ارزیابی کرد

مقامات اتحادیه اروپا بر این باورند که اوکراین در حال حاضر در سطح بسیار پایین امکان پیوستن به خانواده اروپایی را دارد. این موضوع در گزارش تحلیلی کمیسیون اروپا که روز جمعه در مورد ارزیابی آمادگی این کشور برای یکپارچگی اروپایی منتشر شد، آمده است.

با توجه به تجزیه و تحلیل کمیسیون اروپا از هر بخش از اقتصاد اوکراین، و همچنین چگونگی انجام اصلاحات در این کشور، مقامات اتحادیه اروپا به این نتیجه رسیدند که بیشتر بخش‌های اقتصاد اوکراین در مراحل اولیه یا بسیار پایین از سطح آمادگی برای آغاز روند الحاق قرار دارند. 

همچنین یادآوری شده که این کشور به سطح "پیشرفته" لازم برای شروع روند ادغام این کشور به اتحادیه اروپا در هیچ یک از بخش های اقتصادی نرسیده است. به عنوان یکی از ادعاها، کارشناسان به نام کاستی های جدی سیستم مالی اوکراین اشاره کردند.

آمریکا از امارات  خواست صادرات کالا به روسیه را متوقف کند

آژانس خبری بلومبرگ روز جمعه گزارش داد که مقامات واشنگتن از ابوظبی خواسته اند تا صادرات کالا به روسیه را متوقف کند. 

در این گزارش آمده است: امارات روابط خود را با اوکراین و روسیه حفظ کرده است. [محمد بن زاید آل نهیان] حاکم کشور خلیج فارس حتی در ماه اکتبر  و در بحبوحه تشدید درگیری های نظامی در اوکراین، با پوتین [ولادیمیر رئیس جمهور روسیه] دیدار کرد.

طبق این اطلاعات،، موضع مقامات ایالات متحده با این واقعیت مرتبط است که چنین روابط تجاری از بودجه روسیه حمایت کرده، بودجه کرملین را تامین می کند و بدین ترتیب "مانعی برای موفقیت تلاش ها برای بازدارندگی مسکو" است.

سرویس امنیتی اوکراین یک طرح جدید اختلاس در وزارت دفاع را افشا کرد

سرویس امنیتی اوکراین روز جمعه اعلام کرد که در این کشور، طرح دیگری برای سرقت وجوه اختصاص داده شده برای تامین غذای نیروهای مسلح اوکراین فاش شد. 

طبق این اطلاعات، این سرویس طرح‌های گسترده‌ای در رابطه با اختلاس از بودجه عمومی اختصاص داده شده برای تأمین غذای واحدهای نیروهای دفاعی افشا کرد. به دلیل جرای این طرح جنایی ایجاد شده، میزان خسارت وارد شده به وزارت دفاع بیش از 119.5 میلیون گریونا (3.2 میلیون دلار) تعیین شده است.

بر اساس بررسی ها، مقامات وزارت دفاع با روسای دو ساختار تجاری برای تامین محموله های عمده فروشی مواد غذایی به محل استقرار نظامیان به توافق رسیدند. پول بودجه به حساب بنگاه هایی که پایه تولید و تجهیزات فناورانه برای ارائه خدمات مربوطه نداشتند واریز شد. بنابراین، به جای تحویل به نیروهای مسلح اوکراین ، شرکت کنندگان در این طرح وجوه را از طریق تعدادی از شرکت های وابسته به نیروهای سایه برداشت کردند. روسای این شرکتها به  اختلاس یا تصرف اموال با سوء استفاده از موقعیت رسمی متهم هستند.  

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1018200