mvb
15 بهمن 1401 - 17:50

افزایش ۱۰ درصدی گونه‌های مختلف حیاط وحش در مناطق حفاظت شده استان تهران

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: بر اساس شمارش حیاط وحش امسال در مناطق شمالی و شمال شرقی استان تهران، نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش حیات وحش را شاهد هستیم و تا کنون در منطقه حفاظت شده ورجین و بخش جنوبی منطقه حفاظت شده البرز مرکزی ۲۶۲ کل و بز و ۲۶۲۲ قوچ و میش سرشماری شده است.

علیرضا مزینانی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تهران اظهار کرد: سرشماری های حیاط وحش را در ماه های دی و آبان در مناطق فیروزکوه، دماوند، شمیرانات، پارک ملی خجیر و سرخه حصار انجام دادیم.

وی گفت: کلیات شمارش حیاط وحش امسال، نشان دهنده ۱۰ درصد افزایش نسبت به سال قبل است و تاکنون در منطقه حفاظت شده ورجین و بخش جنوبی منطقه حفاظت شده البرز مرکزی ۲۶۲ کَل و بز و ۲۶۲۲ قوچ و میش سرشماری شده که این آمار در بازبینی نهایی دقیق تر می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران بیان کرد: متاسفانه در مناطق، شکارچی غیرمجاز وجود دارد که هم بومی هستند و هم از همسایگان تهران که اقدام به شکار می‌کنند اما از طرفی به عنوان مثال در مناطق شمیرانات علاقمندان به حیاط وحش نیز هستند و این خیلی به ما کمک می‌کند و از این افراد تشکر می کنیم.

مزینانی ادامه داد: در استان تهران مناطق طبیعی تنیده شده با محیط انسانی می‌باشد و این موضوع در ورجین شمیرانات بیشتر است به طوری که در کوچه پس کوچه های شهر شاهد آن هستیم.

وی افزود: در سال گذشته و اوایل سال جاری از لحاظ اقلیمی بارش خیلی کم بود و در استان با پوشش گیاهی خیلی ضعیفی رو به رو شدیم، به همین علت در فصل زمستان تا حدود ۱ ماه از علوفه استفاده می‌کنیم و این قوچ و میش ها از گرسنگی به سمت پائین می‌آیند و حتما از علوفه استفاده می‌کنیم که گرم باشند و صدمه نبینند. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: در این رابطه هم مردم خیلی کمک می‌کنند، اما خواهشی که ما داریم این است که مردم، خیرین و افرادی که در این خصوص نذر دارند حتما از مسیر محیط زیست اقدام کنند به دلیل این که ما این علوفه ها را چک و آزمایش می‌کنیم زیرا این حیاط وحش با دام فرق دارد.

مزینانی در پایان بیان کرد: در حوزه ساخت و ساز غیرمجاز قوانین محیط زیست بسیار محکم است و به شدت با متخلفان برخورد می‌شود اما این ساخت و ساز ها دامن گیر ما شده و بسیاری از وقت و انرژی محیط بانان و کارشناسان ما را می‌گیرد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1018777